Hallitus

Hallitus

Hallituksen sähköposti: hallitus@perinteinenjasenkorjaus.fi

Puheenjohtaja Meiju Enho, Hyvinkää
040 544 4181
woimarukki@gmail.com

Varapuheenjohtaja, rahastonhoitaja Mikko Sees, Kuhmoinen
040 963 1680
seesmikko@gmail.com

Sihteeri Leila Kattilakoski, Kannus
050-5933204
leila.kattilakoski@kotinet.com

Ulla Keisala, Multia
040 032 3816
ulla.keisala@gmail.com

Katja Kujanpää, Pori
040 065 4080
km.kujanpaa@outlook.com

Varajäsenet

Emilia Anozie, Turku
046 893 2856
emilia.riihinen@gmail.com

Kirsi Saari, Hyvinkää
050 526 6591
kirsi.saari10@outlook.com

EETTINEN TOIMIKUNTA

Yhdistyksen eettinen toimikunta perustettiin yleiskokouksessa elokuussa 2020. Toimikunnan varsinaisia jäseniä ovat:
Reeta Ylikoski, reeta.ylikoski@kotinet.com
Markku Jaakkola, markku.jaakkola@luukku.com
Ulla Keisala, ulla.keisala@keuruu.fi

Varajäseninä:
Olavi Kivioja, olavi.kivioja@hotmail.com
Päivi Bowie, paivi.bowie@gmail.com

Yhteystiedot: eettinentoimikunta@perinteinenjasenkorjaus.fi

Toimikunnan tehtäviin kuuluu valmistella yhdistyksen kokoukselle tai hallitukselle käsiteltäviä ja päätettäviä asioita. Toimikunta voi antaa toimintasuosituksia ristiriitatilanteissa. Sillä ei kuitenkaan ole päätäntävaltaa, vaan sen rooli on ainoastaan valmisteleva ja avustava (yhdistyslaki).

  1. Jäsenten ammattietiikan rikkomusten selvittäminen
    1. Hoitovirheisiin puuttuminen
      • Vakava huomautus
      • Vakava varoitus
      • Opintojen keskeytys, perinteinen jäsenkorjaaja- nimikkeen käyttöoikeuden poisto, poisto PJK rekistereistä (jäsenrekisteri ja hoitajarekisteri)
    2. Asiakkaan ja kollegan epäasiallinen kohtelu (kunnianloukkaus, valheellisen tiedon levittäminen)
    3. Suomen lain vastainen toiminta
  2. Koulutuksen laadun valvominen

Eettinen toimikunta ottaa asian käsiteltäväkseen jäsenten tai yhdistyksen hallituksen pyynnöstä.